Není třeba říkat, že snem prakticky všech mladých lidí je mít vlastní bydlení, ať už se jedná o dům či byt. A není divu, má to rozhodně své nepopiratelné výhody. Jednak máme větší svobodu, co se týče úpravy našeho obydlí, a zároveň se nemusíme bát, zda nám majitel prodlouží smlouvu.

Avšak faktem také je, že ceny nemovitostí jsou velmi vysoké. Jen malé procento lidí si může dovolit koupit si i jen malý byt bez předchozího několikaletého šetření. To by ještě tak nevadilo, avšak ideální nemovitost se objeví jen jednou za čas, a její majitel nám nebude čekat několik let, než si na ni našetříme. Jak tohle vyřešit?

hypoteka5

Jednou z nejčastěji využívaných možností je hypotéka, tedy účelová půjčka, určená ke koupi či rekonstrukci konkrétní, předem dané nemovitosti. V současné době se jedná o nejběžnější způsob financování bydlení. Je poskytována jak bankami, tak nebankovními společnostmi, specializujícími se na nejrůznější druhy půjček.

A právě ty druhé mají ve svém portfoliu i americký typ hypotéky. Ten k nám, jak již název napovídá, přišel ze Spojených států Amerických, kde se jedná o běžný způsob financování bydlení. K nám se dostal teprve nedávno, a není tedy široké veřejnosti příliš znám. Čím se tedy liší od toho, na který jsme zvyklí?

hypoteka4

Jedním z největších rozdílů je fakt, že je americká hypotéka bez registru. To znamená, že žadatel není prověřován v registru dlužníků. Díky tomu je tento typ dostupnější mnohem širší škále lidí, zvlášť když vezmeme v úvahu, že většina dospělé populace u nás splácí minimálně jednu půjčku.

Ovšem zde je samozřejmě háček. Jelikož se tímto i zvyšuje riziko, že daný člověk nebude své dluhy splácet, je jasné, že si společnost, která tuto hypotéku poskytuje, chce pojistit, že své peníze dostane zpět. Obvykle k tomuto účelu slouží ručitel, avšak ani ten zde není nutný.

Místo toho je daná nemovitost majetkem dané firmy, a to až do úplného zaplacení celé částky včetně všech úroků a poplatků. Teprve pak patří dlužníkovi.

Záleží jen na vás, pro který typ se rozhodnete. Jen si vše předem pečlivě pročtěte, ať se nedočkáte ošklivých překvapení.