Téměř každý člověk je dnes již denně připojen k internetu, a to skrze mobilní telefon, stolní počítač, notebook, tablet, či podobně. Internet je zásobárnou nepřekonatelného množství informací a každý ho využívá k jinému účelu. Jedním z možných využití je působení na internetových seznamkách. Na takovýchto stránkách si lidé hledají partnery, kamarády, prostě vhodnou společnost. Málokdo si ale uvědomuje, že jen při té činnosti, kdy si například teprve vyplňuje svůj profil na seznamce, není ani zdaleka sám. Má v blízkosti až miliony organismů.
káva a voda u pc
Kdo jsou? Kde jsou? Jak se jich zbavit?!
Pojmem organismy není samozřejmě na mysli člověk, zvíře, ani rostlina, nýbrž jednobuněčné bakterie. Jsou to okem neviditelní společníci našeho každodenního života. Setkáváme se s nimi úplně všude, bez výjimky. Obývají totiž každý kout světa, od pouští, deštných pralesů, přes polární oblasti, až k lidským domovům.
mobil na dlani
Elektronická zařízení, která nám umožňují brouzdat internetovým oceánem, jsou jich ale přeplněnější více, než si uvědomujeme. Pokud svědomitě nedodržujeme hygienické návyky, jako je kupříkladu mytí rukou po příchodu z venku nebo po toaletě, a občas nevyčistíme display mobilu a myš s klávesnicí od počítače, bakterie se množí jak na běžícím páse. A pouhým, i jen sekundy krátkým stykem mobilu s tváří může mít za následek větší výskyt akné, či jiná onemocnění, kvůli přenosu a množení specifického druhu bakterie. Výčet možných zdravotních komplikací je dlouhý, ale naštěstí je většina druhů neškodná, naopak pomáhají našemu imunitnímu systému v přirozené obranné reakci. 
Pro co nejbezpečnější užívání by se údržba elektroniky (vyklepání drobečků, očištění mastnoty, vysání prachu,…) měla dělat pravidelně, ale s rozvahou, protože ne na vše se hodí dezinfekční ubrousky. A i přes veškerou snahu a zdánlivě čisté povrchy, tyto mikroskopické společníky nikdy úplně nevyženeme z touchpadu, kolečka myši a tlačítka na otisk prstu na mobile. Proto, když to budeme brát s nadsázkou, může nás hřát u srdce alespoň fakt, že i když si v noci na webu dáváme inzerát a hledáme svou lásku života, právě v tom okamžiku nejsme sami, ale obklopeni těmito malými, životu nebezpečnými i životu nezbytnými a prospěšnými bakteriemi.